مقالات آموزشی

رزین اپوکسی چوب چیست؟

آیا تا به حال فکر کرده‌اید چگونه می‌توان از مواد دور ریختنی استفاده‌ی بهتری کرد؟ یکی از این مواد دور ریختنی تکه چوب‌های کوچک هستند. هر ساله مقدار زیادی از این تکه چوب‌های کوچک که ظاهرا دیگر کاربردی ندارند در نجاری‌ها و کارخانه‌های چوب دور ریخته می‌شوند. رزین اپوکسی چوب یکی از راه‌های استفاده‌ی مجدد از این مواد است. با استفاده از کمی تفکر و خلاقیت می‌توان از این تکه چوب‌های دور ریختنی آثار هنری منحصر به فردی را به وجود آورد.

رزین اپوکسی چوب چیست؟

رزین اپوکسی ماده بسیار چسبناکی است که از گروه رزین‌های دوجزئی است و ترکیبات آن می‌تواند طبیعی یا مصنوعی باشد. دو جزء این ماده پایه‌ی رزینی و هاردنر می‌باشد. برای ساخت رزین اپوکسی این دو جزء به مقدار تعیین شده و بنا بر کاربرد آن با یکدیگر مخلوط شده و سپس در قالب ریخته می‌شوند. پس از گذشت تقریبا ۲۴ ساعت (و شاید بیشتر)، این ماده‌ی چسبناک کاملا سخت شده و به شکل قالب در می‌آید.

رزین‌ها بر اساس ترکیبات و موارد استفاده‌ای که دارند طبقه بندی شده و انواع گوناگونی دارند که رزین پلی استر، پلی اورتان، اپوکسی برخی از آن‌ها هستند. ترکیبات برخی از آن‌ها شیمیایی و برخی دیگر طبیعی و گیاهی است. شیره درخت کاج یکی از بهترین رزین‌های طبیعی به شمار می‌آید. در گذشته از رزین شیره درخت کاج برای مومیایی کردن اجساد، درزگیری کشتی‌ها و قایق‌ها و غیره استفاده می‌کردند. پس از گذشت زمان و پیشرفت علم و تکنولوژی رزین‌ها به پلیمرها تبدیل شدند و کمی پس از آن نیز رزین‌های مصنوعی کشف و ساخته شدند. این مواد کاربردهای بسیاری هم در صنعت و هم در هنر دارند.

امروزه از رزین اپوکسی چوب در موارد مختلفی مانند ساخت میز و وسایل دکوراتیو زیبا استفاده می‌شود. اپوکسی مورد استفاده در وسایل چوبی باید ویژگی‌هایی داشته باشد که عبارتند از: بی‌رنگ و شفاف بودن، داشتن غلظت مخصوص و تعیین شده، داشتن مقاومت در برابر رطوبت، قابلیت فرم دهی و جلادهی، داشتن مقاومت مکانیکی برای ساخت میز و مانند آن، چسبندگی زیاد و…

پایه‌ی رزین و هاردنر که برای ساخت رزین اپوکسی از آن‌ها استفاده می‌شود، انواع مختلفی دارند که عمدتا از نوع بیسفنون آ برای پایه‌ی رزین و از نوع پلی آمین برای هاردنر استفاده می‌شود.

کاربردهای رزین اپوکسی

امروزه کاربردهای رزین اپوکسی بسیار زیاد است. کاربردهایی در صنایع پوششی، عمران، هوافضا و غیره دارند. یکی از ویژگی‌های بارز رزین اپوکسی مقاومت در برابر خوردگی است. نوعی از رزین اپوکسی که برای ساخت زیورآلات یا تزئینی از آن استفاده می‌شود کاملا صاف و شفاف است.

مزیت‌های استفاده از رزین اپوکسی

در صورت ساخت این ماده طبق اصول و استاندارهای تعیین شده رزین ساخته شده ویژگی‌های زیر را خواهد داشت:

مقاومت شیمیایی در برابر خوردگی و اسیدها و بازها، چسبندگی فوق العاده، مقاومت مکانیکی بسیار بالا، راحت پاک کردن آلودگی و چرب‌ها از روی آن، قابلیت شکل دهی و جلا دهی و غیره.

نحوه ساخت رزین اپوکسی چوب

این مواد معمولا چسبناک و غلیظ هستند. بنابراین برای ترکیب با هاردنر به گرما نیاز دارند. زیرا معمولا هنگام مخلوط کردن این دو ماده با یکدیگر حباب‌هایی در داخل آن‌ها بوجود می‌آید که این گرما دادن در کاهش شدت آن‌ها تاثیر بسزایی خواهد داشت. پس از مخلوط کردن و گرما دادن این دو ماده، ترکیب ایجاد شده مدتی باید بی حرکت باشد. پس از آن نیز رزین ساخته شده داخل یک قالب ریخته می‌شود تا خشک شده و قابل استفاده شود

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *