مقالات آموزشی

شناخت انواع رنگ ها در رزین

رنگهای بسیار متنوعی در این صنعت استفاده می‌شوند؛ می‌توانیم به دستهای از رنگهای جوهری ترنسپرنت اشاره کنیم. این رنگها به صورت جوهر هستند و هنگامی که با رزین اپوکسی ترکیب می‌شوند اگر در مجاورت نور قرار بگیرند، نور را از خود عبور میدهند. به دسته ای از رنگ ها که نور را از خود عبور میدهند، رنگهای ترنسپرنت گفته میشود.
دستهی دیگری از رنگها، رنگهای فت هستند که تقریبا مشابه رنگهای جوهری هستند، اما زیاد آنها را توصیه نمی‌کنیم زیرا به شفافیت رنگهای جوهری ترنسپرنت در کار نمایان نمیشوند.
دستهی دیگر پیگمنتها هستند، پیگمنتهای پودری. پیگمنتهای پودری بیشتر برای کارهای پوششی استفاده می‌شوند؛ اما یکی از مشکلاتی که دارند این است که در رزین به خوبی حل نمیشوند و ابتدا باید از موادی استفاده کرد تا دانههای درشت را از آن جدا کنند.
دستهی دیگر از رنگها، رنگهای پودری هستند که ما در این بخش به رنگهای پودری صدفی اشاره می‌کنیم. این رنگها بسیار زیبا بوده و در هنگام ترکیب با رزین درست، نمایی از صدف را نشان میدهند. این رنگها، رنگهای متالیک هم نامیده می‌شوند و بسیار در کار چوب و رزین زیبا هستند و در اکثر نمونه‌های خارجی و داخلی شاهد کار با این دسته از رنگها هستیم که تنوع رنگی آن بسیار زیاد است.
دستهی دیگری از رنگها، رنگهای خمیری هستند از این رنگ ها برای ایجاد طرح ابروباد در رزین استفاده می‌شود. تنوع رنگی آنها خوب است و غلظت آنها بالاست و به صورت مات هستند؛ پس رنگ های خمیری شفاف نیستند؛ به همین جهت طرح ابروباد در قطعه چوب و رزین تولید می‌کنند.
دستهی دیگری اکلیلها هستند که می‌توان انواع اکلیلها را در رنگهای مختلف با رزین اپوکسی ترکیب نمود؛ البته از اکلیلها بیشتر در صنعت ساخت بدلیجات استفاده میشود.

1 دیدگاه در “شناخت انواع رنگ ها در رزین

  1. Shervin گفت:

    بسیار عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *