مقالات آموزشی

نکات ایمنی کار با رزین

نکات ایمنی کار با رزین
در مورد نکات ایمنی کار با رزین متأسفانه منابع زیادی وجود ندارد، اما امروزه میدانیم که رزین و مواد پلیمری جزء مواد سرطانزا به حساب میآیند. بخاری که در حالت پخت از ترکیب رزین و هاردنر به وجود میآید سرطانزا بوده؛ لذا نیازمند این است که:

1-افراد هنگام کار با این مواد از ماسک مخصوص و دستکش استفاده کنند.
2-تهویه محیط باید به صورتی باشد که هوا به سادگی در آن در جریان باشد و یا توسط هودهای به خصوص 3-بخار این مواد هنگام مرحله پخت از فضای کارگاه خارج شود.
4-به هیچ عنوان این مواد نباید در دسترس کودکان قرار گیرند.
5-خانم های باردار به هیچ عنوان نباید با این مواد کار کنند.
6-استفاده از ماسک های معمولی تأثیر چندانی ندارد و به همین جهت استفاده از ماسک های صنعتی شیمیایی را توصیه می کنیم.
مورد بعدی نکات ایمنی کار با رزین که بسیار کم به این موضوع پرداخته شده است، بحث محافظت از چشم میباشد. ممکن است هنگام کار با این مواد مقداری از ذرات به سمت صورت پرتاب شوند؛ البته در صورت کار با سشوارها و یا حین هم زدن. اما مورد بعدی که چشم ها در خطر هستند این است که قرنیه چشم مانند پوست، لایه محافظی ندارد؛ به همین دلیل باید از عینک های مخصوص استفاده کرد چرا که بخارات سمی رزین می تواند به قرنیه چشم آسیب بزنند و فرد بعد از مدتها کار با این مواد به ناگهان دچار مشکل و اختلالات قرنیه چشم خواهد شد. همانطور که با این جمله آشنا هستیم که اول ایمنی بعد کار؛ لذا باید به ایمنی کار با رزین اپوکسی توجه کافی داشته باشیم تا بتوانیم در کمال آرامش به این هنر زیبا مشغول شویم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *