مقالات آموزشی

کاربردهای رزین اپوکسی

برخلاف تصوررایج،عمده ترین کاربردهای رزین اپوکسی ، ساخت لاکها وپوششهای صنعتی و حفاظتی نمی باشد.
اطلاعات وارقام موجود حاکی از آن است که حوزه الکترونیک و الکتروتکنیک بیشترین مصرف این رزینها را به خود اختصاص ‌می‌دهد. پس ‌از آن، می توان (شاید) به ترتیب به صنایع ساختمان، رنگهای پودری، صنایع هوافضا، اتومبیل، کن کوتینگ، شناورها و سایر، به عنوان حوزه های مصرف رزین های اپوکسی (درکل)، اشاره کرد.

مزایای استفاده از رزین اپوکسی 

در صورتی که همه‌ی موارد اجرای اپوکسي طبق اصول و روش صحیح انجام شود، نتیجه کار رزيني خواهد بود که خصوصیات متفاوتي را داراست. 

 • چسبندگی بسیاری خوبی به سطوح داشته و سطح پوشانندگی بالایی نیز دارد.
 • در برابر اسیدها و بازها مقاومت شیمیایی بالایی دارد که با توجه به نوع رزین متفاوت است.
 • نارسانا و تا حدودی عایق جریان الکتريسيته است که البته می‌توان آن را رسانا کرد.
 • چربی و انواع آلودگی روی آن به‌راحتی پاک می‌شود.
 • قابلیت اضافه کردن پيگمنت های رنگی را دارد.

انواع کاربردهای رزین اپوکسی  

کاربردهای رزین اپوکسي در زمینه‌های متفاوتی وجود دارد. از تعمیر قطعات فایبرگلاس مانند (سپر ماشین) گرفته تا استفاده از آن در نجاري که بسیار کارهای جذابی و جدیدی در ایران به وجود آورده است. همین‌طور در تقویت پیچ و مهره می‌توان از این ماده استفاده کرد. این ماده پرکاربرد در زیورآلات و جواهرسازی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.  رزين اپوکسی به خاطر نفوذناپذیر بودنش در مقابل آب، در صنایع کشتی‌سازی و هواپیما سازی هم به کار می‌رود.

مواد مورد نیاز برای ساخت بدليجات رزين اپوکسی

 1. برای این کار باید میز کار مخصوص داشته باشید زیرا اگر رزین به روی پارچه یا فرش چکه کند به سختی پاک می‌شود. پس بهتر است میز کار داشته‌ باشید و آن را با کاغذ یا پارچه پوشش دهید.
 2. برای این کار باید دستکش داشته باشید تا از برخورد رزین اپوکسی با دست‌هایتان جلوگیری کنید.
 3. پیشنهاد می‌کنیم حتماً از عینک استفاده کنید زیرا مراقبت از چشم‌هایتان در اولویت با هر چیزی است.
 4. بهتر است در محیطی که تهویه دارد این کار را انجام دهید تا ریه‌هایتان آسیب نبیند.
 5. می‌توانید از وسایل تزئینی در بدليجات مانند گل خشک، نگین، چوب، سنگ و غیره استفاده کرده و آن را در قالب رزین بگذارید.
 6. قبل از قرار دادن وسایل تزئینی در قالب رزین، از چسب ماد پاچ استفاده کنید.
 7. قبل از قرار دادن اشیا در قالب ظرف رزین، سایز آن را با سایز قالب مطابقت دهيد. اگر وسايلي مانند پر، روبان و یا هر وسیله‌ی تزئینی دیگری را می‌خواهید در آن قالب قرار دهید، به سایز قالب دقت کنید. 
 8. قبل از استفاده از قالب رزین، از اسپری مخصوص استفاده کنید و ته قالب‌ها را اسپری کنید. با انجام این کار، بدليجات در پایان کار به‌راحتی از قالب جدا می‌شوند.
 9. برای ساخت بدليجات از رزين يورتان استفاده کنيد؛ زیرا رزین پلی استر مصارف صنعتی و مجسمه سازی دارد. پس از خشک شدن زرد شده و مناسب بدليجات نيست.

خلاصه مطلب

کاربردهای رزین اپوکسی بسیار زیاد بوده و این ماده در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از مهم‌ترین این کاربردها، استفاده از آن در صنعت ساخت جواهرات و بدلیجات است. باید دقت داشته باشید که این امر نیازمند ذوق، سلیقه و هنر بالایی است و در صورت علاقه‌مندی بهتر است آموزش‌های لازم را در این زمینه ببینید. استفاده از رزین اپوکسی می‌تواند خلاقیت شما را به رخ همگان بکشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *